در کنفرانس

در کنفرانس " مسائل بلوچستان " در واشنگتن اعلام شد
تعدادی از فعالان بلوچ خواستار پایان " اشغالگری ایران وپاکستان " شدند

شرکت کنندگان ، ایران وپاکستان را به پاکسازی نژادی علیه بلوچ ها متهم کردند

دبی – العربیه نت

جمعی از فعالان بلوچ پاکستان و ایران امروز چهارشنبه 25 – 11 – 2009 در یک کنفرانس بین المللی که برای بررسی مسائل بلوچ ها در واشنگتن تشکیل شد خواستار تشکیل یک " دولت مستقل بلوچ " وپایان دادن به آنچه که اشغالگری پاکستان وایران در سیستان وبلوچستان خواندند ، شدند.

در این کنفرانس که توسط انجمن دوستی بلوچستان وآمریکا برگزارشده برخی فعالان از کشمیر ، سند، خیبر ، سلیج هریسون کارشناس مسائل بین الملل ، برخی مسئولان سابق در دولت آمریکا ، کاردار سفارت نروژ در واشنگتن و موکتی باهینی یکی از مسئولان سابق جبهه آزادیبخش بنگلادش ، شرکت کردند.

برگزار کنندگان کنفرانس در پایان با صدور بیانیه ای پاکستان وایران را به " اقدام سازمان یافته برای پاکسازی نژادی علیه ملت بلوچ " متهم کردند وازجامعه جهانی و به ویژه آمریکا ، اتحادیه اروپا ، روسیه ، چین وهند خواستند با اعمال فشار بر مقامات دو کشور ، آنها را مجبور سازند بر اساس یک برنامه زمان بندی شده نیروهای نظامی و امنیتی خود را از بلوچستان خارج سازند.

این کنفرانس همچنین از " نیروهای اشغالگر" ایران وپاکستان خواست تا کشتار ملت بلوچ را متوقف سازند و از سازمان بین الملل وتشکل های مدافع حقوق بشر خواست تا اقدامات قاطعی برای متوقف ساختن " پاکسازی نژادی " دربلوچستان انجام دهند.

برگزارکنندگان کنفرانس ایران وپاکستان را به اعدام هزاران نفر از مردان ، زنان وکودکان و ربودن تعداد زیادی از افراد دربلوچستان متهم کردند وخواستارمحاکمه " عاملان قتل و ربودن " بلوچ ها در دادگاه جهانی شدند.

در این کنفرانس احمد ماستی خان موسس انجمن دوستی بلوچستان از اینکه کنفرانس توانست به " پیروزی غیرقابل پیش بینی " برسد ابرازخرسندی کرد واز برگزارکنندگان به ویژه از براهمتاگ بوجتي فرزند نواب أكبر بوجتي رهبر بلوچ تقدیر وتشر کرد.

گفتنی است که آهار بیارمری فرزند نواب خیربخش مری دیگر رهبر بلوچ بوسیله ویدئو کنفرانس برای حاضران سخنرانی کرد.

همچنین در این کنفرانس تعدادی از مدافعان حقوق بلوچ ها از جمله عزیز بلوچ رئیس سابق اتحادیه دانشجویان بلوچ ، صغیر شیخ رئیس سابق شورای بین المللی سند ، آسا زفار رئیس جنبش قومی بلوچ سخنرانی کردند.

ڕێکه‌و 2010-06-01 17:58:15
به‌شی ( ده‌نگوباسه‌کان )