کردها موفق به انهدام دو خودروی

پیشمرگه‌های کرد موفق شدند چند خودروی نظامی "دولت اسلامی" را نابود کنند. گفته شده آنها یک تانک متعلق به این گروه را نیز منهدم کرده‌اند. نخست‌وزیر ترکیه گفته است: «نمی‌گذاریم کوبانی به دست دولت اسلامی بیفتد
گزارش‌های مختلف حاکی از آن است که پیشمرگه‌های کرد مانع از پیشروی نیروهای "دولت اسلامی" به سمت شهر مرزی کوبانی شده‌اند. به گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، نیروهای کرد موفق شده‌اند تا دو خودروی نظامی متعلق به این گروه تروریستی را منهدم کنند.

در این بین سایت خبری کرد زبان "Welati" حتی گزارش داده، یک تانک جنگی متعلق به "دولت اسلامی" نیز توسط پیشمرگه‌های کرد ساقط شده است. این سایت این رخداد را دستاوری بزرگ خوانده، آن‌هم در حالی‌که کردها به مراتب دارای تجهیزات نظامی کمتری نسبت به این گروه افراطی اسلام‌گرا هستند.

شهری کوبانی که در مرز سوریه و ترکیه واقع شده، آخرین سنگر در منطقه‌ای به شمار می‌رود که تا کنون تحت کنترل کردهای سوریه بوده است. چنانچه این شهر به دست "دولت اسلامی" بیفتد، این گروه به این ترتیب تکه وسیع‌تر دیگری از منطقه مرزی ۹۰۰ کیلومتری را در کنترل خود در می‌آورند.

طبق گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه جهادگران "دولت اسلامی" از جبهه جنوب و جنوب شرق کوبانی را زیر حمله گرفته‌اند. یک سخنگوی "یگان‌های مدافع خلق" (YPG) گفته است که نیروهای دولت اسلامی حملات خود به کوبانی را از ساعات آغازین روز جمعه با پرتاب موشک شروع ‌کرده‌اند. وی حملات هوایی ائتلاف جهانی علیه "دولت اسلامی" در روزهای گذشته را هرچند در جلوگیری از پیشروی تروریست‌ها مؤثر دانسته اما گفته است که این حملات کافی نبوده‌اند.

"دولت اسلامی" هم اکنون کنترل ۳۰۰ روستای اطراف کوبانی را در دست دارد. به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در درگیری‌های روز پنج‌شنبه (۲ اکتبر) در مجموع ۸۳ تن از دو سوی جبهه نبرد کشته شده‌اند.

ترکیه: نمی‌گذاریم کوبانی به دست دولت اسلامی بیفتد

دولت ترکیه نیز هم اینک عزم خود را برای یاری به کردها جزم کرده است. احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر این کشور، در مصاحبه‌ای تلویزیونی که شامگاه پنج‌شنبه (۲ اکتبر/ ۱۰ مهر) پخش شد، تأکید کرد ترکیه هر آنچه در توان دارد، به کار خواهد بست تا مانع افتادن کوبانی به دست "دولت اسلامی" شود. پارلمان ترکیه پیش‌تر با عملیات ارتش این کشور در عراق و سوریه موافقت کرده بود. تا به این‌جا ۱۶۰ هزار شهروند سوری که بیشتر آنان کرد هستند، از آغاز حملات گروه "دولت اسلامی" به کوبانی به ترکیه پناه برده‌اند.

گروه‌های کرد که هم اینک در حال مبارزه با نیروهای "دولت اسلامی" هستند، روابط نزدیکی با حزب کارگران کردستان موسوم به "پ ک ک " دارند. با این حال وزیر امور خارجه ترکیه تأکید کرده بود که این کشور هیچ گونه کمک تسلیحاتی به پ ک ک نمی‌کند، حتی اگر این گروه در جبهه مبارزان با "دولت اسلامی" باشند.

پ ک ک به تازگی با انتشار یک فراخوان از تمامی کردهای ترکیه و منطقه خواسته بود تا به نبرد علیه "دولت اسلامی" بپیوندند. عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان، که خاک ترکیه زندانی است، هشدار داده بود سقوط در کوبانی، به معنی پایان پروسه صلح کردها با دولت ترکیه است.

  برای دیدن چند عکس مربوط بە خبر در لینک زیر است
http://www.dw.de/%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D9%88-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF/a-17972711

ڕێکه‌و 2014-10-03 10:33:34
به‌شی ( اخبار )